 Home » Products » Shaft Encoders » EB58M15L-L5PR-200-9V7000 Outer diameter 58mm 5V DC Shaft Incremental Rotary Encoder
EB58M15L-L5PR-200-9V7000 Outer diameter 58mm 5V DC Shaft Incremental Rotary Encoder
Application in heavy duty, especially on CNC machine tools spindle
2 quadrature output channel (A&B) + index signal
Resolution up to 200 cpr
Flange dimension 68*68
Features
● Resolution up to 200 cpr
● Flange dimension 68*68
Note
2, Line Driver is only available with 5V DC option.
3, 500,600,1024 cpr is not available with index width 1T
Technical Specifications
Parameter
Value
Note
Supply Voltage
DC5V (±10%)
Max. response frequency is gated by max. rotation speed
Max. Response Frequency
150 kHz
Max. Rotation Speed (*1)
3000 rpm
Max. Current Consumption
120mA (Unloaded)
Max. Rise-Fall Time
200ns (Line Driver)
Max. Rise-Fall Time
1us (Other Output Mode)
Operating Temperature
-20 ~ 85° C (unfrozen)
Storage Temperature
-20 ~ 85° C (unfrozen)
IP Rating
IP54
Connection Table
Signal
A
B
Z
Ā
B(-)
Z(-)
Vcc
GND
Block
Color
Green
White
Yellow
Brown
Gray
Orange
Red
Black
Copper Web
7Pin Plug
3
9Pin/10Pin Plug