 Home » Products » Inductive proximity switch » LM12-3004PA M12 detection distance 2mm 4mm Inductive proximity switch sensor
LM12-3004PA M12 detection distance 2mm 4mm Inductive proximity switch sensor
Proximity switches is the most common solution for non-contact detection. And the inductive type is the widely used proximity switches, which is through the electromagnetic waves to detect the metal abject near the sensor detection surface. In application , this is a very simple technology to detect 1”~2”metal object . YUMO Electric offer different series proximity sensor , that included inductive, photoelectrical, capacitive and etc. YUMO Electric continues to improve the performance and quality , enabling the sensors in a world-class level . If you are searching for proximity switch , YUMO will be your best choice .
LM12-3004PA Cylinderical Inductive Proximity Switch
Outside diameter 12mm cylinder inductive proximity switch, sensing range from 2mm~4mm .
China YUMO offer customized design!
Detecting rang 2mm YUMO part no. other part no. OMRON Omron part no. Autonics  Part no.