 Home » Products » FAB PLC » AF-10MR-A2 Programmable Logic Controller plc controller PLC
AF-10MR-A2 Programmable Logic Controller plc controller PLC
DC power supply, with 6 points DC input (analog), 4 points relay output PLC
Performance&Features
This model is a DC power supply, with 6 points DC input (analog), 4 points relay output
Exquisite and compact design
Multi-functional, easy operating, convenient, easy learning
Technical Index
Operation temperature: :-20℃-70℃ Timers :127
Storage/Transportation -40℃-70℃ Counters :127
Protection:IP20 Function blocks : 127
Interference Regulation: EN55011(B Class) RTC time intervals:127
RTC accuracy: MAX ±5S/day Storage capacity:64K
Certificate:CE Insulation Intensity: IEC1131
Installation: Use a standard DIN rail or screw for installation Dimensions90*71*58 (Unit:mm )
Power supply
(Output full-load):Typical 3W
Digital input
Signal 0:DC 0-5V Input current:<0.4mA
Signal 1:DC 10-24V Input current:<1mA
Analogue input
Signal 1: 0-10V Resistor load: 2Hz Inductive load: 0.5Hz
Digital output
Output type: Relay output Wiring insulation: Yes
Points per set:1 Continuous current max value:MAX 10A
Switch frequency
Mechanism: 10Hz Resistor load: 2Hz
Inductive load: 0.5Hz