 Home » Products » HOKUYO Sensor » Hokuyo UTM-30LX-EW Scanning Laser Rangefinder
Hokuyo UTM-30LX-EW Scanning Laser Rangefinder
Scanning Rangefinder
SOKUIKI sensor for intelligent robots
Model:UTM-30LX-EW
Brand:HOKUYO
Description
  • Supply voltage: 12VDC ±10%
  • Detectable in Snowy, Rainy, Foggy and Dusty conditions
  • Ethernet Interface
  • Can be used Outdoors
  • IP Rating: 67
Features
  • Long Detection range: 30m
  • Wide Angle: 270 Degree
  • Outdoor Environment
  • Compact and Light: W60 x D60 x H87 mm, 370g
  • Multi-Echo Detection for Outdoor Applications
Specifications
  • Power source: 12VDC±10% (Current consumption: Max:1A, Normal: 0.7A)
  • Consumption current: During operation: 0.7A or less, Start-up: Max. 1A
  • Principle: Direct Time of Flight
  • Light source: Semiconductor laser diode (?=905nm) Laser safety Class 1(FDA)
  • Detection Range: 0.1 to 30m (White Square Kent Sheet 500mm or more), Max. 60m 270°
  • Accuracy: 0.1 to 10m: ±30mm, 10 to 30m: ±50mm*1
  • Multi-Echo function: Max. 3-output of distance data per step-1
  • Angular Resolution: 0.25º (360º/1,440 steps)
  • Scan Time: 25msec/scan
  • Sound level: Less than 25dB
  • Interface: Ethernet
  • Synchronous output: NPN open collector
  • Command system: Exclusively designed command SCIP Ver. 2.0
  • Amblent (Temperature/Humidity): -10 to +50 degrees C, less than 85% RH (without dew and frost)
  • Vibration Resistance: Double amplitude 1.5mm 10 to 55Hz, 2 hours each in X, Y and Z direction